CAP program

V Vrtcu Škofja Loka od leta 2014 izvajamo CAP program za preventivo zlorabe otrok. Cilj programa je opolnomočenje otrok, da bi znali prepoznati in se ustrezno samozaščitno odzvati na grožnjo nasilja ali zlorabe. Osnovne strategije programa so krepitev otrokove samozavesti, krepitev socialne mreže ter pridobivanje ustreznih informacij in veščin.

Program vsako leto izvedemo v najstarejših oddelkih. Vse izvajalke smo se udeležile usposabljanja, ki ga izvaja ISA institut, koordinator za izvajanje CAP programov v Sloveniji.

Program se izvede v sklopu treh delavnic, pri tem pa preko sproščenega pogovora in igre vlog se otroke učimo prepoznavati in se ustrezno samozaščitno odzvati na “grožnjo” nasilja, zlorabe, ne glede na to, ali gre za spolno zlorabo ali za nasilnega vrstnika na igrišču. Otroci spoznajo tri osnovne pravice, da so VARNI, MOČNI in SVOBODNI. Učimo jih veščine, s katerimi zaščitijo te pravice: reci ne, pojdi stran, kriči in povej.

Preventivne veščine, lahko vadite tudi doma: predlogi preventivnih aktivnosti za starše